Parafialna Droga Krzyżowa w terenie, 12 marca 2023 roku

Parafialna Droga Krzyżowa, to pierwsza lokalna wielkopostna inicjatywa na szlaku, w drodze, podążająca pobliskimi górskimi dróżkami, które zwykle w naszej parafii przemierzamy spacerowo. Nie mierząca się z trudem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, ale dająca szansę na modlitwę wyruszającą w świat, ku przestrzeni, by w ciszy przyrody usłyszeć szept Bożej miłości, dotknąć ran Jezusa. Niedziela 12. marca 2023 roku nie poskąpiła słońca i delikatnej mroźnej surowości. Droga modlitwy śladami Chrystusowej męki rozpoczęła się udziałem w porannej Mszy świętej, po której uroczystego błogosławieństwa udzielił proboszcz naszej parafii ks. prałat Franciszek Niemiec. Oby fascynacja pięknem przyrody nie przysłoniła Wam prawdziwego celu wędrówki, zwrócił się z serdecznością do 54. osobowej grupy pielgrzymów, wśród których były dzieci, młodzież, dorośli. Rodzinnie, koleżeńsko, samotnie. Wszyscy z intencjami skrywanymi tylko dla siebie lub tymi, o które prosi parafia, Polska, świat. Serca, blisko św. Jana Pawła II, jednoczyły się w pamiętaniu i modlitwie. Trwamy wiernie i niezłomnie przy Jego świętości i dobroci. Wyżynny, blisko 16. kilometrowy szlak, prowadził pięknymi drogami, dotykając urokliwych miejsc. Wyrozumiała uroda świata bladła na sam moment rozważań przy kolejnych stacjach, by nie rozpraszać myśli i pozwolić zagłębić się prawdziwie w chwile męki i cierpienia Chrystusa. Cisza. Powstajemy z kolan, by ruszyć do kolejnego miejsca  wielkopostnej modlitwy. Nie sposób nie dostrzec pierwszych roślinek wydobywających się spod śniegu i nie słyszeć radosnego pogwaru ptaków. To całe piękno przemieniamy w nadzieję Zmartwychwstania, na które oczekujemy. Ale po drodze jeszcze upadki, łzy Matki, pocieszenie, opluwanie i szydzenie… Kiedy ta śmierć, to wybawienie? Wszyscy wypatrujemy Szymona, tak jak w życiu. Po blisko 6. godzinnym marszu powracamy do naszych domostw, na osobiste życiowe stacje. Powracamy jako Weroniki, Cyrenejczyki. Czy wytrwamy?

Serdecznie dziękujemy p. Albertowi Cisowskiemu i p. Tomkowi Małkowi za wcielenie w życie niecodziennego pomysłu. Za przygotowanie trasy i miejsc, za ciche apostołowanie, a p. Krysi Cisowskiej za wsparcie ducha modlitwy głębokimi rozważaniami „modlitwy w drodze”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: Parafialna Droga Krzyżowa w terenie, 2023, w której zaprezentowano zdjęcia: D. Ruchała, K. Weberman, A. Cisowskiego, T. Małka i archiwum parafii.